Často kladené otázky

Můžu zavolat skutečně s jakýmkolIv problémem?

Můžete volat s čímkoliv, co vás trápí na duši. Nejčastějšími tématy, se kterými se na nás obracíte jsou vztahové potíže v rodině, s partnerem nebo v zaměstnání. Mnozí jste tzv. sendvičovou generací, staráte se o svoje děti i rodiče a je toho na vás prostě moc. Častým důvodem vašich telefonátů jsou i depresivní či úzkostné nálady nebo návaly starostí. Naši seniorští klienti se potýkají s osamocením, pocity opuštěnosti a zároveň s obavou, aby voláním na linku někoho neobtěžovali, protože jejich starosti jsou přece malicherné nebo už nejsou důležité. Obrací se na nás i mladší klientela, na kterou dopadají nároky studia a uplatnění.

Komu se dovolám?

Hovor na lince zdvihne rovnou jeden z naších psychoterapeutů. Psychoterapie je odborná činnost a na lince jí vykonávají pouze kvalifikovaní odborníci, kteří splňují přísná kritéria vzdělání. Zároveň se nadále rozvíjejí dalším vzděláváním a účastmi na supervizích.

Co dělat, když nemám možnost telefonovat v klidu?

V tomto případě můžete vyrazit ven, pokud vám to počasí dovolí. Sedněte si někam do parku, kde nebudete rušeni okolím a kolemjdoucími. Můžete si vyrazit na procházku do lesa. Pokud máte auto, můžete telefonovat z něj. Pokud bývá okolo vašeho obvyklého parkovacího místa rušno, můžete zajet někam, kde tolik aut není, nebo kde nebude moc lidí – parkoviště u obchodů, klidná boční ulice. Pokud vám nevyhovuje ani jedna z variant, vždycky můžete napsat krizovým linkám, které nabízejí chatovací služby.

Jaký je rozdíl mezi krizovou linkou a psychoterapeutickou linkou?

Krizová pomoc či intervence pomáhá člověku k odvrácení nebo překonání jeho nepříznivé situace, kterou prožívá jako akutní, ohrožující a zátěžovou, a nedokáže ji zvládnout vlastními silami. Krizové linky jsou v provozu non-stop.

Psychoterapie (léčba slovem) je jednou z pomáhajících profesí, která se uplatňuje v oblasti péče o zdraví. Psychoterapie směřuje k dosažení, obnovení, rozvoji či udržení kvality života klientů tak, aby mohli žít život subjektivně spokojený, a to především v aspektech osobních, zdravotních, sociálních a pracovních. Cílem psychoterapie je dosažení optimálního rozvoje osobnosti a odstranění resp. zmírnění psychického či fyzického utrpení jedince.

Uchovává o mně linka nějaké informace?

Naše linka je anonymní a uchováváme pouze vaše telefonní číslo. Terapeuti vedou krátké záznamy o průběhu terapie (píší si v průběhu telefonátu poznámky). Ty jsou též vedeny pouze pod vaším telefonním číslem a slouží terapeutovi nebo kolegovi ke snadnému navázání na téma předchozí terapeutické práce.

Co dělat, když se nedovolám?

Nezoufejte. Pokud jste volali mimo provozní dobu, jeden z našich terapeutů se vám do 24 hodin ozve zpět formou sms a dohodnete se, kdy uskutečnit hovor. Pokud měli naši terapeuti obsazeno, můžete zkusit zavolat znova třeba za půl hodiny nebo vyčkat, až se vám ozveme sms zprávou zpět. Můžete také vyplnit formulář *zde* a my se vám ozveme.

Co se stane, až vyčerpám svoje terapie na Sluchátku?

Ne všem pomohou tři až čtyři setkání s terapeutem dostatečně se ve svém problému zorientovat nebo k němu najít řešení. Pokud budete mít zájem v terapii pokračovat pomůžeme Vám najít kontakty na psychoterapeuta podle Vašich potřeb. Nemůžeme za Vás terapeuta vybrat – to, jestli Vám terapeut sedne lidsky i po profesní stránce si musíte vyjasnit sami, ale my Vám můžeme mu dát tipy na prověřené terapeuty, na které se může obrátit.

Co dělat, když mám malý kredit na volání?

Nezoufejte. Zavolejte na linku a požádejte terapeuta ve službě, ať vyřídí kolegům ze služby zpětných volání, aby Vám zavolali zpět. Ozvou se většinou do 24 hodin. Můžete také vyplnit formulář *zde* a my se vám ozveme.